DI quiz for SBI PO with Solutions

I. Study Following  Bar chart and answer carefully for given questions .

Click On the Image to Zoom


1. The average number of students qualifying at the examination from schools C and D is what per cent of the average number of students appearing for the examination from the same school? (Rounded off to two digits after decimal.)

1.58.62
2.73.91
3.62.58
4.58.96
5.None

2. What is the ratio of the number of students appearing to the number of students qualifying at the scholarship exam from School C?

1.7 : 12
2.6 : 5
3.9 : 13
4.9 : 10
5.None

3. What is the ratio of the number of students qualifying at the scholarship examination from School A to the number of students qualifying at the­examination from SchoolB?

1.8 : 3
2.5 : 7
3.7 : 3
4.9 : 5
5.None

4. The number of students appearing for the scholarship exam from School D is approximately what per cent of the total number of students appearing for the exam from all the schools together?

1.12
2.24
3.29
4.18
5.8

5. What is the difference between the average number of students appearing at the scholarship exam from all the given schools and the average number of students qualifying from all the given schools?

1.950
2.1100
3.990
4.1020
5.None

II. Study Following  Line chart and answer carefully for given questions .

Click on The Image to Zoom

6. What is the difference between the number of unsold units of the company in the year 2006 and the number of unsold units of the company in the year 2009?

1.3 lac
2.3.5 lac
3.2.5 lac
4.4 lac
5.None

7. What is the approximate average number of units manufactured by the company over the years?

1.28 lac
2.33 lac
3.30 lac
4.35 lac
5.26 lac

8. What is the respective ratio of the number of units manufactured by the company in the year 2007 and number of units sold by the company in the year 2006 ?

1.5 : 8
2.3 : 2
3.2 : 7
4.7 : 2
5.None

9. The number of units sold in the year 2009 is approximate what percent of the number of units sold by the company in the year 2004?

1.78
2.80
3.73
4.70
5.68

10. What is the total number of unsold units of the Company in the years 2005 and 2008 together?

1.12 lac
2.15 lac
3.7 lac
4.7.5 lac
5.None




Solutions :


1.Average of  C,D qualified = 4250/2=2125
    Average of C,D appeared = 5750/2=2875
   percentage = (2125/2875)*100=73.91

2. 3250 : 2250 = 13 : 9

3. 1750 : 1250 = 7:5

4. Total number of students qualified = 3000+2250+3250+2500+3000=14,000

D qualified = 2500

percentage = 2500/14000 = 17.85 = 18%

5. Average number of students appeared = 14000/5=2800

Average number of qualified = 9250/5=1850

Difference = 2800-1850=950


6.

2006 unsold units =25-17.5=7.5
2009 unsold units =30-20=10
Difference =10-7.5=2.5 lakh

7.

Average of manufacturing units = (35+37.5+20.5+40+32.5+30)/6=32.58=33

8.

Manufacturing units 2007 = 40

Unsold units 2006 = 25-17.5=7.5

Ratio = 40:7.5=16:3

9.

In 2009 sold = 20
In 2004 unsold = 27.5

percentage =(20/27.5)*100=72.72=73%

10.

2005 unsold = 37.5-30=7.5
2008 unsold =32.5-25=7.5



Total =7.5+7.5=15 lakh



Previous
Next Post »

Popular Posts